Restorers Classic Tubular Deadbolt With Thumbturn
Heavy duty tubular deadbolt. Set includes deatbolt, thumbturn, strike plate and dust box. Deadbolt made of brass and other materials. Thumb turn and strike plate made of brass. 2 3/8" backset. 1" tube diameter, 3/16" square hub for thumbturn. Face plate: 1" X 2 1/4". Strike plate: 1 1/8" X 2 3/4".
Strike Plate: 1 1/8" X 2 3/4"; 3/16" Square Hub for Thumbturn
Reversible for left and right doors
Specifications
| Diameter | Tube: 1" |
| Height | Face Plate: 2 1/4" |
| Material | Brass And Other Materials |
| Style | Early 20th Century |
| Unit of Measure | Each |
| Width | Face Plate: 1" |
| Brand | Restorers Classic |
| Shipping | Usually Ships In 3-5 Business Days |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like